Baterie na TDM 850 nestartuje

Související motocykl: Yamaha TDM 850 '98
Mám Yamahu TDM 850 r.v.98, jednoho dne při nastartování se motor dvakrát otočil a pak se ozvalo cvrkání startovacího relé. Vyndal baterii a nabil na nabíječce optimate 4, proces trval zhruba 16 hodin a nabíječka hlásila vše v pořádku. Baterii jsem namontoval a situace byla stejná. Tak jsem dal jinou baterii o 3 Ah menší kapacitou a motor naskočil krásně.Tak mi vrtá hlavou proč ta orginální baterie nejde, když nabíječka hlásí v pořádku a na baterii naměřim 12.78V. Baterie je původní od výroby.
Motorku jsem kupoval čtyři roky starou, takže baterie asi původní bude, protože já jsem baterii ještě neměnil. Taky mě zaráží jak dlouho vydržela. – peppyno před 2088 dny

1 odpověď

hlas nahoru 0 hlas dolů odpověď akceptována
Baterie je původní od výroby? Nejak se mi nechce věřit, že by vydržela 14 let :-)

Napětí není jediný důležitý parametr. Neméně významným je vnitřní odpor baterie, který má vliv na maximální proud, který je baterka schopna dávat. Čím je baterka starší, tím nejen klesá její kapacita, ale také roste vnitřní odpor, až se jednoho dne stane, že už nenastartuješ. Nastal čas baterku vyměnit za novou.

Může se to dokonce přihodit u nové baterie, pokud je delší dobu vybita pod minimální povolenou úroveň. Nejčastěji se to stává po zimě. Pouhé nabití baterie pak nemusí stačit a dokonce ani Optimate nemusí pomoct!

V takovém případě je dobré nechat baterii dlouhodobě nabíjet velmi malým proudem - cca 50mA po dobu jednoho týdne. Při troše štěstí se baterie zmátoří a bude opět jako nová.

Tvá odpověď

 

Příloha k odpovědi

Typ přílohy:
Soubor:
Popis:
nebo
Captcha

Není to přesně to co jsi hledal? Zkus najít podobnou otázku pomocí tagů  nebo polož vlastní otázku.