Jak moc utahovat šrouby na rozetě při výměně řetězové sady?

Související motocykl: KTM LC8
Měnil jsem na své KTM LC8 řetězovou sadu, ale nevím, na kolik by se měly dotahovat šrouby na rozetě. Asi po tisíci kilometrech se mi dva šrouby povolily, což mě docela vyděsilo. Vyřeší dlouhodobě problém závitové lepidlo?
Antonín B.

1 odpověď

hlas nahoru 0 hlas dolů odpověď akceptována
V servisní dokumentaci nalezneš utahovací momenty, na jejichž hodnoty se jednotlivé šrouby dotahují. Obvyklý utahovací moment pro šrouby rozety je 50 Nm - takový je i pro tvoji motorku. Pokud v utahovacích momentech nejsi příliš zběhlý a nedisponuješ momentovým klíčem, lze šrouby dotáhnout i odhadem, pokud máš cit v ruce.

Šrouby (matice) rozety se užívají samojistné. Vždy se ale pojišťují, jak jsi správně zmínil, středně pevnostním závitovým lepidlem (např. Loctite 243).

Moment se liší pro různé motocykly v závislosti na velikosti a pevnosti šroubů. Ani při správném dotažení a zajištění lepidlem však není stoprocentní, že se šrouby nemohou povolit. Zvláště pokud při minulém provozu s povolenou rozetou a jejím trháním při přidání a ubrání plynu vznikly v uložení nějaké vůle či omačkaniny (100 koní umí své), může se povolování opakovat.
cmn

Tvá odpověď

 

Příloha k odpovědi

Typ přílohy:
Soubor:
Popis:
nebo
Captcha

Není to přesně to co jsi hledal? Zkus najít podobnou otázku pomocí tagů  nebo polož vlastní otázku.