Jak poznám ohnuté vidle?

Měl jsem malý pád na motorce. Drobné škody jsem opravil, ale řídítka nejsou úplně rovně. Servis říká, že jsou vidlice ohnuté, ale byl to tak malý pád, že se mi tomu nechce věřit. Dá se nějak jednoduše ověřit, jestli jsou ty vidlice ohnuté nebo ne?
Pavel Š.

1 odpověď

hlas nahoru 2 hlas dolů odpověď akceptována
Pokud dojde k menšímu pádu, při kterém síla nárazu tlačí kolo na jednu stranu a řídítka na druhou, může se stát, že tato síla pouze protočí vidlice v brýlích. Pokud jsou po pádu řídítka poněkud nakřivo, zkus povolit vidlice v horních i dolních brýlích, pak si pozvi kamaráda, ať tlačí kolo na jednu stranu, ty tlač řídítka na druhou, a zkuste je takto srovnat. Tohle ale ber opravdu jen jako první pomoc.

Pokud chceš zjistit, jestli jsou vidlice rovné, úplně v brýlích povol jednu vidlici (přední kolo nechej stále utažené), a zkus ji otočit o 360 stupňů. Jde to? Pokud ano, vidlice je s největší pravděpodobností rovná. Pak tuto vidlici vysuň z horních brýlí a zkus ji vrátit zpět. Pokud se ti to podaří, nejsou pravděpodobně ohnuté ani brýle. To samé si ověř na druhé vidlici.

Pokud je všechno v pořádku, povol přední kolo, srovnej řídítka, aby byla rovně, a pak teprve vše definitivně utáhni. Při utahování dávej pozor, abys šrouby dolních brýlí nepřetáhl nad utahovací moment předepsaný výrobcem. Pokud bys šrouby dolních brýlí přetáhl, může být vidlice v tomto místě příliš sevřená a při propružení by pak mohla váznout.
cmn

Tvá odpověď

 
nebo
Captcha

Není to přesně to co jsi hledal? Zkus najít podobnou otázku pomocí tagů  nebo polož vlastní otázku.