Jak se zbavit mastnoty z brzd, když brake-cleaner nepomáhá?

Jsem poměrně pečlivý v čištění motocyklů, ale poslední dobou začínám zastávat názor, že všeho moc škodí. S přibývajícím počtem cyklů mytí motocyklu v sezoně mám pocit, že mi motorka čím dál tím méně brzdí. Může být příčina v čističích, které používám, že by například zamastily kotouče?
Ondřej P.

2 odpovědi

hlas nahoru 1 hlas dolů odpověď akceptována
Snižující se brzdný účinek může být i důsledkem opotřebení kotoučů, brzdových destiček, únavy brzdové kapaliny, popřípadě jednotlivých součástí brzdového systému (třmen, rozvod, pumpa).
Pokud jste přesvědčen, že chyba není v této části, začněte pátrat na kotoučích či destičkách.

Některé čisticí prostředky jsou opravdu velice agresivní a mastné a jejich kontakt s brzdovou soustavou je dokonce často zakázán! Jejich aplikace na kotouč může vytvořit mastný film, který se pouhou aplikací brake-cleaneru nevyřeší. Náprava je potom možná prakticky pouze mechanickým způsobem, a to mírným ubráním materiálu jak z kotoučů, tak destiček. Doporučuji například vibrační brusku s jemným smirkem.

Pokud jsou kotouče mastné, bývají často po opakovaném brzdění namodralé, jakoby ožíhané. Opracováním kotouče byste se měl této vrstvy z kotoučů či destiček zbavit. V případě destiček bývá ovšem situace mnohdy řešitelná pouze jejich výměnou, vzhledem k jejich složení a absorpci látek. Upozorňuji ale, že tuto práci vzhledem k možným následkům je dobré přenechat odborníkům, kteří kotouč i přeměří, zda nehází a neodeberou nerovnoměrnou vrstvu materiálu. Mluvíme zde o vrstvě v řádech desetin až setin mm.
cmn
Setkal jsem se podobným problémem. Nestačilo jen odmastit kotouč. Bylo potřeba především vyndat destičky a dostat z nich napečenou vrstvu, která se tvářila jako guma. Nakonec pomohl smirkový papír.

Tvá odpověď

 
nebo
Captcha

Není to přesně to co jsi hledal? Zkus najít podobnou otázku pomocí tagů  nebo polož vlastní otázku.