Jaký je rozdíl mezi sintrovanými a organickými brzdovými destičkami?

Související motocykl: Suzuki GSF 1200 Bandit
Mám velkého Bandita, jsem na konci s brzdama a teď váhám mezi sintrovanými a organickými brzdovými destičkami, hlavně kvůli ceně. Je mezi nimi nějaký rozdíl? Díky za vysvětlení.
Jiří Gregora

2 odpovědi

hlas nahoru 27 hlas dolů odpověď akceptována
Organické brzdové destičky jsou vyrobeny ze směsi přírodních materiálů – skla, gumy, pryskyřice odolávající vysoké teplotě, a důležitou součástí organických brzdových destiček je také kevlar. Jsou levné a jsou měkčí než brzdové destičky z jiných materiálů. To kromě jiného znamená, že jsou v provozu často tišší, jejich nevýhodou je ale to, že nejsou dělané na vysoká zatížení. Ovšem v praxi se také můžete setkat, zejména u levných firem, že organické destičky jsou naopak dost často přímo kameňáky.
Organické brzdové destičky jsou dobrou volbou pro skútry a lehčí, pomalejší motocykly, ale můžou klidně vyhovovat i třeba na tvém Banditu, pokud nejezdíš agresivně, jezdíš na pohodu nebo řekněme podle předpisů.

Pro vyšší teploty, nároky a rychlosti moderních motocyklů byly vyvinuty brzdové destičky sintrované, vyráběné ze směsi kovových prášků (zejména mědi), žáruvzdorných materiálů, modifikátorů tření a grafitu. Tyto materiály se v přesném složení smíchají, lisují a nakonec spékají (sintrují) do konečného tvaru při vysoké teplotě a tlaku. Sintrované brzdové destičky jsou nejčastější volbou tam, kde je vyžadován vysoký brzdný a tepelný výkon, vysoká brzdná síla a dlouhá životnost jak destiček, tak i brzdových kotoučů. Z těchto důvodů jsou sintrované brzdové destičky nejčastějším materiálem destiček v prvovýrobě.
Se sintrovanými destičkami dosáhneš lepšího brzdného účinku než s organickými, zároveň při vynaložení menší síly na páčku. Ovšem pozor, praxe ukázala, že pokud máš už hodně vydřené nebo horší kotouče, není příliš vhodné na ně dávat sintrované destičky, protože si nesednou podle křivého kotouče tak snadno jako organické destičky.

Trochu speciální kategorií jsou karbonové brzdové destičky. Jsou nejdražší, ale mají skutečně vynikající účinnost a brzdnou sílu. Ovšem aby fungovaly, musí se nejdříve zahřát na (poměrně vysokou) pracovní teplotu, za studena téměř vůbec nebrzdí. Proto jsou karbonové brzdové destičky vhodné pro závodění, a to ještě při optimálních teplotních a povětrnostních podmínkách (ne v dešti a v zimě).

Až budeš vybírat konkrétní destičky, doporučuji si předem zjistit něco o výrobci/značce uvažovaných destiček, protože neznačkové nebo hodně levné destičky velmi často velmi rychle odcházejí, pískají a nebrzdí.
cmn
Hey very cool blog! ! Guy.. Beautiful.. Wonderful.. I will bookmark your website and take the feeds additionallyKI am satisfied to search out numerous useful information right here in the publish, we want develop more techniques on this regard, thank you for sharing bedkgdckekfd

Tvá odpověď

 

Příloha k odpovědi

Typ přílohy:
Soubor:
Popis:
nebo
Captcha

Není to přesně to co jsi hledal? Zkus najít podobnou otázku pomocí tagů  nebo polož vlastní otázku.