Kolik se lije oleje do XT660 a jak se správně měří?

Související motocykl: Yamaha XT 660 R
Asi před třemi měsíci jsem si koupil XT660R. Najel jsem zatím asi 600 kilometrů, ale teď jsem měřil olej a na měrce jsem nic nenaměřil, prostě žádný olej. Při prodeji bylo oleje dost. Motor nijak divně nejde, nemohl jsem mu něco udělat? Kolik oleje se do XT660R 2004 lije?

1 odpověď

hlas nahoru 0 hlas dolů odpověď akceptována
Měřil jste teď hladinu oleje správně? U motorů se suchou skříní je totiž měření hladiny oleje celkem zásadní věcí a má svůj přesný postup. Nastartujte motor a pokud se z něj skutečně žádné dramatické zvuky neozývají, s motorkou se cca 10–15 minut volně projeďte, nebo nechte běžet motor chvíli na místě, aby se olej prohřál. Motor vypněte, počkejte pět minut, aby se hladina oleje ustálila, a měřte. Vyšroubujte měrku oleje, otřete ji a vložte ji do otvoru zpět, aniž byste ji zašroubovával. Motorka musí stát svisle, ne na bočním stojanu, i malé vychýlení ze svislé polohy může způsobit chybné měření.

Pokud motor nějakou dobu neběží (např. přes noc), a jelikož nádrž na olej (a tím i měrka) je výš než motor, část oleje zteče z nádrže dolů do motoru, takže na měrce se nic nenaměří. Když se pak motor nastartuje, olej se rozvede po motoru a také do nádržky. Jakmile se motor kvůli měření hladiny oleje zastaví, hladina oleje v nádrži se ustálí, ale olej hned začne zase postupně pomalu protékat zpátky do motoru, takže hladina oleje v nádržce opět začne klesat. Z toho důvodu tedy výrobci předepisují konkrétní čas od zastavení motoru, kdy se má hladina oleje měřit.

Teprve když i při tomto způsobu měření neuvidíte na měrce žádný olej, víte, že oleje je v motoru málo. Pokud se z motoru neozývají žádné nezvyklé zvuky, není zadření pravděpodobné, ale bude to chtít zapátrat po zvýšené spotřebě oleje.

Objemy oleje XT660R 2004:
Celkový objem: 2,9 l
Při pravidelné výměně: 2,5 l
Při výměně včetně filtru: 2,6 l
cmn

Tvá odpověď

 

Příloha k odpovědi

Typ přílohy:
Soubor:
Popis:
nebo
Captcha

Není to přesně to co jsi hledal? Zkus najít podobnou otázku pomocí tagů  nebo polož vlastní otázku.