Uživatel:  
Heslo:  

Nový uživatel
Zapomenuté heslo

Přihlášení přes Facebook fb login

Lze nechat zavařit prasklý zadní brzdový kotouč?

Při poslední obhlídce motorky, během vyjížďky, jsem si všiml, že mam prasklý zadní brzdový kotouč. Po drobném otestování provozuschopnosti motorky i se závadou (brzdou jsme nebrzdili) jsem nakonec vyjížďku dokončil, a tak se chci zeptat, zda lze kotouč nechat zavařit či jinak opravit. Martin

1 odpověď

hlas nahoru 0 hlas dolů odpověď akceptována
Můžeš mluvit o štěstí, že tvoje cesta domů neskončila destrukcí brzdových destiček nebo celého brzdiče. Materiál, ze kterého je kotouč vyroben, se v závislosti na jeho teplotě samozřejmě roztahuje a smršťuje. Při jeho dostatečném nahřátí by se kotouč mohl zkroutit tak, že by prasklá hrana vystoupila z plochy kotouče a začala fungovat jako fréza, která by opracovávala ústrojí brzdiče. To by mohlo vyvrcholit až úplným zablokováním kola.


Vzhledem k teplotám, kterým musí kotouč čelit, je jeho vaření téměř nepřípustné. Během svařování by došlo k narušení struktury materiálu a smísení se s jinými kovovými prvky, např. ze svářecích elektrod. Vařená část by se pak při tepelném namáhání chovala jinak než zbytek kotouče a docházelo by k jeho zkrucování, případně dalšímu prasknutí. Doporučuji vyměnit kotouč za nový, celistvý.
cmn

Tvá odpověď

 
nebo
Captcha

Není to přesně to co jsi hledal? Zkus najít podobnou otázku pomocí tagů  nebo polož vlastní otázku.