Mám vypojit olejovou pumpu a lít olej do benzínu? V Jakém poměru?

Související motocykl: Aprilia RS 125
Vlastním Aprilii RS 125 a řeším, zda vypojit olejovou pumpu a olej lít rovnou do benzínu. Hodně kamarádů kolem mě právě kvůli nefunkční pumpě motor zadřelo a nerad bych, aby mě stejný osud zastihl také. Jaký poměr mísení doporučujete?
S pozdravem Martin

1 odpověď

hlas nahoru 2 hlas dolů odpověď akceptována
Nejprve je tedy zapotřebí se rozhodnout, zda je opravdu dobrý nápad pumpu odpojit, pokud funguje. Ano, nese s sebou jisté riziko, které může způsobit škody na motoru, ale pohodlí, které přináší řidiči v podobě rezervoáru a automatického přimazávání motorového oleje, je také veliké. Navíc moderní olejové pumpy dávkují olej přiměřeně aktuálnímu zatížení motoru.

Pokud se pumpu rozhodneš odpojit a budeš olej přimíchávat ručně, na benzínce strávíš víc času a budeš podstatně špinavější. Musíš s sebou vozit flašku s olejem, pak dávkovač (nejčastěji v podobě větší injekce), kterým budeš odměřovat množství oleje. Pokud zrovna nenatankuješ celočíselné množství paliva v litrech, bude se ti mnohdy hodit i kalkulačka.

Když se podíváš do manuálu od motorky, nalezneš tam doporučený poměr mazání oleje ku benzínu. Ten závisí na konstrukci motoru a především jeho pracovních otáčkách. Do Pionýra tak stačí mísit poměr 1:50 kvalitního oleje, kdežto vysokootáčkové dvoudobé motory potřebují i 1:20 plně syntetického oleje.

Každý má svůj osvědčený recept, ale je dobré odrazit se od údaje doporučeného výrobcem a pak s tímto poměrem hýbat lehce nahoru i dolu dle podmínek. V tomto případě však platí dvojnásob přísloví „Kdo maže, ten jede“, takže je vždy lepší dát do nádrže ještě bonusového panáčka navíc.

Za dobu mé praxe se mi osvědčil, konkrétně u tvého motoru, poměr 1:40. Například Richard Dener z D&K racingu doporučuje poměr 1:30, který se jemu jeví jako ideální a za dlouhá léta nezklamal v náročném krosovém nasazení.
cmn

Tvá odpověď

 

Příloha k odpovědi

Typ přílohy:
Soubor:
Popis:
nebo
Captcha

Není to přesně to co jsi hledal? Zkus najít podobnou otázku pomocí tagů  nebo polož vlastní otázku.