Neustále se mi povoluje u RM-Z250 zadní rozeta.

Související motocykl: Suzuki RM-Z 250
Na mé krosce Suzuki RM-Z250 se mi neustále povoluje zadní rozeta. Už jsem dokonce musel kvůli tomu kupovat nový zadní náboj. Je to normální? Není to nějaká výrobní vada nebo špatná série? Nepomáhá mi ani Loctite. Děkuji za odpověď.
Daniel Jánský, Brno

1 odpověď

hlas nahoru 2 hlas dolů odpověď akceptována
Normální to není, ale špatná série také ne. Důvod, proč se ti rozeta neustále povoluje, jsi totiž nejspíš ty sám. Pokud jsi neměl šrouby rozety dobře utažené a chvíli takhle jezdil, tak rázy při jízdě, které se snaží pootočit rozetu dopředu a dozadu, způsobí, že z původně kruhových otvorů pro závity v náboji se stane ovál, kde už nemá šanci žádný šroub pevně držet.
Pokud k tomu dojde, musí se zadní náboj vyměnit, protože v takto vymačkaném už nebudou šrouby pořádně držet nikdy. V nejhorším případě náboj v místě závitu může za jízdy i prasknout.

Dalším důvodem, proč se mohou šrouby rozety povolovat, je rozdílný úhel kužele na hlavě šroubů a v rozetě. Na to je třeba dávat pozor zejména u aftermarketových (neoriginálních) rozet, protože ne všichni výrobci používají stejný úhel, a okem to samozřejmě není možné rozeznat. K nové rozetě si tedy vždy zjisti úhel jejího kuželového zahloubení anebo ještě lépe rovnou kup zároveň s ní i šrouby.

Na šrouby rozety v každém případě použij Loctite a neměl bys mít pak žádný problém. Ale i tak je nutné čas od času šrouby rozety překontrolovat a popřípadě dotáhnout. Utahovací moment je 25 Nm pro šrouby M8.
cmn

Tvá odpověď

 

Příloha k odpovědi

Typ přílohy:
Soubor:
Popis:
nebo
Captcha

Není to přesně to co jsi hledal? Zkus najít podobnou otázku pomocí tagů  nebo polož vlastní otázku.